Проект Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні

Проект Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні

/Files/images/v_fotoalbom_samoupr/image008.jpgКонцепцію реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні (далі – Концепція) розроблено з урахуванням вимог Європейської хартії місцевого самоврядування, положень Програми економічних реформ на 2010 – 2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» з метою якісного підвищення спроможності органів місцевого самоврядування здійснювати регулювання і управління суттєвою частиною суспільних справ, які належать до їхньої компетенції, в інтересах населення.

Реалізувати Концепцію планується двома етапами:
перший етап
– підготовчий (2012 рік).
другий етап
– формування соціально-політичної бази реформи та її проведення (2013 – 2015)

- проведення широкої інформаційно-роз’яснювальної роботи;
- формування об’єднаних територіальних громад та державну підтримку створення їхньої інфраструктурної бази;
- формування комунальної власності об’єднаних територіальних громад на законодавчому рівні;
- прийняття законів про місцеве самоврядування (нова редакція), про місцеві державні адміністрації (нова редакція), внесення змін до бюджетного та податкового законодавства з метою розширення можливостей формування власної бази місцевих бюджетів розвитку; інших законодавчих актів у сфері земельних, господарських, цивільних відносин, охорони навколишнього середовища та інших важливих питань життєдіяльності громад;
- проведення стандартизації та сертифікації адміністративних послуг, які надаються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;
- формування нової системи територіальної організації влади (як державної влади на місцевому рівні, так і місцевого самоврядування);
- визначення повноважень органів місцевого самоврядування районів та областей;
- створення конституційної основи утворення виконавчих органів обласних та районних рад і розмежування повноважень між ними та відповідними місцевими державними адміністраціями;
- проведення місцевих виборів з урахуванням оновленої системи органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади.

Указ Президента «Про Національний план дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010—2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», який було підписано на початку березня. Чимало пунктів цієї програми присвячено саме шляхам розвитку регіонів.

Про те, що такий документ з’явився в Україні, на засіданні Бюро Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи, сесія якого триває у Страсбурзі, повідомив президент цього органу Гервіг ван Стаа.

Президент Палати регіонів конгресу депутат Чернігівської районної ради Наталія Романова вважає, що підписання цього указу особливо важливе ще й тому, що цього року Україну відвідає моніторингова місія конгресу, а на жовтневій сесії за результатами цієї місії буде заслухано доповідь й ухвалено відповідну резолюцію. «Рекомендації, які буде внесено до тексту резолюції, будуть адресовані як центральній, так і регіональній та місцевій владі, — наголосила Наталія Романова. — Тому для нас дуже важливо, щоб на момент, коли резолюцію буде оприлюднено у жовтні, Україна вже зробила певні кроки, зокрема й законодавчі, спрямовані на реалізацію основних положень Європейської хартії місцевого самоврядування». Крім того, за її словами, у 2013 році у всіх 47 країнах — членах Ради Європи пройде Тиждень європейського самоврядування. «Нам важливо не на словах продемонструвати, що ми чудово розуміємо, що таке участь громадян в управлінні державою», — сказала президент Палати регіонів Конгресу місцевих і регіональних влад РЄ. За її словами, у Верховній Раді на обговоренні перебуває кілька важливих документів, ухвалення яких наблизить нашу державу до європейських стандартів самоврядування. Серед них — законопроект про місцеві референдуми, який уже пройшов перше читання і обговорення на «круглому столі» за участю представників влади і громадськості. «Сподіваюся, що до жовтня цей закон буде ухвалено», — сказала вона.

На думку Наталії Романової, кульмінацією нинішньої сесії конгресу стане «круглий стіл», присвячений темі розширення та передачі повноважень місцевим і регіональним владам у часи кризи. «Ми розглядатимемо досвід зокрема Франції, яка, хоч і є централізованою державою, запустила пілотний проект, що реалізується у провінції Ельзас, — розповіла президент Палати регіонів. — У часи фінансової кризи цій провінції буде надано серйозні автономні й бюджетні повноваження».

Голова харківської обласної ради Сергій Чернов, який входить до складу української делегації на Конгресі місцевих і регіональних влад, сказав у коментарі «УК», що указ Президента, підписання якого схвалила Рада Європи, покликаний передусім розбудити ініціативу на місцях і дати можливість кожному регіону з урахуванням його особливостей, ментальності, традицій розкритися. Це надасть можливість залучити інвестиції і створити систему, за якої територіальні громади і регіони стали б самодостатніми, могли заробляти, будувати свою середньо- і довгострокову стратегії, вважає він.

«Сучасний європейський досвід свідчить, що ті країни, які надають перевагу потужній регіональні політиці, які пішли на децентралізацію влади і рухаються далі цим шляхом, з меншими втратами переживають наслідки світової фінансової кризи, — сказав Сергій Чернов. — Нині регіони мають більш гнучкі можливості співпрацювати один з одним, знаходити точки дотику, використовуючи і менеджерів, і кадровий потенціал, і сучасні технології, що набагато швидше, ніж здійснювати це через надбудову центральних органів влади. Треба дати можливість потенціалу й ініціативам на місцях працювати».

Кiлькiсть переглядiв: 21