БІБЛІОТЕКАР І ЙОГО ВЕБ-РЕСУРС

З моменту, коли бібліотекарі почали відкривати для себе світ Інтернету, минув деякий час. Інтернет уже став звичним засобом комунікації: тепер мало кому залишаються невідомими можливості електронного листування (e-mail) і спілкування за допомогою миттєвих повідомлень (messenger). World Wide Web (WWW – буквально «Всесвітня павутина») як джерело інформації відома бібліотекарям одразу в кількох амплуа: це і грандіозний світовий довідник, і безліч засобів масової інформації, і інформаційна навчальна структура, і багатофункціональна дошка оголошень, і численні масиви для розваг і, звичайно, засіб для реклами та самореклами. Загалом кажуть, що Всесвітня павутина надає користувачу різнопланові веб-ресурси.Що таке веб-ресурси та якими вони бувають?В Інтернеті досить важко знайти визначення терміна «веб-ресурс», але з тих кількох, що наявні, можна скласти уявлення про це поняття. Веб-ресурс - інформаційна система, що використовує web-технології на рівні подання та передавання даних, призначена для надання публічних інформаційних послуг в мережі Інтернет. Мається на увазі, що web-ресурс має постійну адресу (URL) у всесвітній мережі Інтернет. У типових договорах Інтернет-провайдерів і хостингових порталів дотримуються такого визначення: «Веб-ресурс (Інтернет-ресурс) – сукупність інтегрованих програмно-апаратних і технічних засобів, а також інформації, яка призначена для публікації в мережі Інтернет і яка відображається в певній текстовій, графічній або звуковій формі. Інтернет-ресурс має доменне ім’я (Uniform Resource Locator, URL) – унікальну електронну адресу, що дозволяє ідентифікувати Інтернет - ресурс, а також здійснювати доступ до Інтернет-ресурсу».

Отже, веб-ресурс – це сукупність інтегрованих програмно-апаратних і технічних засобів, а також інформації, призначеної для опублікування в мережі Інтернет у певній текстовій, графічній або звуковій формі.

Серед веб-ресурсів виділяють:

- сайти (сайти-візитівки, сайти-пропозиції, персональні сайти)

- блоги (щоденникові, тематичні, клубні, проектні, у зв’язку з подією тощо)

- портали (новин чи тематичні),

- крамниці

- сервіси послуг

- «просто сайти»

До веб-ресурсів відносять і електронні бібліотеки, БД оцифрованих документів, ЕК, віртуальні виставки, вебліографію, інтерактивні вікторини (конкурси), послуги: віртуальні довідкові служби, можливість електронного замовлення документів із фонду і т. ін.

Сайти бібліотек

Яким чином бібліотечний сайт має відповідати загальним вимогам до сайтів?

Глибину змісту визначить наявність електронного каталогу, наведена база даних бібліотеки, бюлетені нових надходжень, відомості про склад фондів, оголошення щодо розкладу роботи та порядку запису до бібліотеки, календар подій, детальний опис за планових і проведених заходів, власна цікавинка: історія закладу, Книга тижня, Тема місяця тощо.

Зручну навігацію забезпечить логічна ієрархічна структура сайту. Важливо надати відвідувачам можливість легко рухатися від розділу до розділу, повертатися назад або отримувати довідку. Ключове значення тут має розроблення титульної сторінки, яка містить своєрідний «основний ряд» розділів бібліотеки. Залежно від особливостей кожної бібліотеки цей перелік змінюється, але на сайті, напевно, будуть:

Ø новини/календар подій (анонси майбутніх заходів і короткі звіти про ті, що вже відбулися);

Ø загальні відомості про бібліотеку (розпорядок роботи, правила запису, історія бібліотеки) із зазначенням особи для контактів;

Ø інформаційно-бібліографічні ресурси (перелік і детальна характеристика наявних каталогів, картотек, баз даних на електронних носіях);

Ø відомості про фонди (склад книжкового фонду, періодики, фонду аудіовізуальних та електронних документів і т. ін.);

Ø перелік послуг і можливостей, що надаються (докладна інформація про всі безкоштовні та платні послуги із зазначенням поточних розцінок);

Ø посилання на інші джерела (зовнішні посилання, які зв’яжуть сайт із поважними та авторитарними інтернет-джерелами).

Також посилання на інші джерела та наявність архіву будуть гарантами стабільності інформаційних ресурсів бібліотечного сайту. Дотримання вимог щодо оперативності оновлення інформації, наявність рубрики новин і обговорення нададуть сайту актуальності.

Бібліотека вже має сайт: навіщо потрібен блог?

Якщо добирати порівняння, то сайт – це джерело інформації, обличчя бібліотеки, певне офіційне представництво. А от блог – засіб інтерактивного спілкування та діалогу, серце бібліотеки, неофіційне живе середовище.

Блог – це фактично щоденник. А навіщо ведуть щоденники? Потрібний записничок, журнал проекту, платформа для спільноти, засіб масової інформації, візитівка, щоденник? Нарешті, потрібно все це і одразу, тобто певний мікс? То все це – блог.

Блог неможливо уявити без особистості. Чи зручно користувачам у бібліотеці? Чи вистачає в ній матеріалів за різними напрямами? Чи можуть читачі взяти участь в урізноманітненні власного бібліосвіту? Чи варто читати ту чи іншу книжку? Яку виставку вони б із задоволенням відвідали? Звісно, ці та подібні запитання можна вивісити і на сайті, але які шанси дочекатися там конструктивних відповідей?

Блог дає можливість розгорнути дискусію, організувати голосування та керувати обговоренням, додати співавторів-відвідувачів і запропонувати їм вести окремі рубрики чи сторінки. Можете не лише відкрити власну школу блогерів-книголюбів, як на порталі «Чтение-21» (http//chtenie-21.ru), але й надати блогерам-початківцям майданчик для навчання. Їх есе, анотації, інтерв’ю, агенції новин чи термінові новини, флеш буки та тук трейлери нададуть не пересічності блогу. А згодом найвдаліші з них можна буде розмістити на сайті.

Поради бібліотекарю-блогеру

Ø Визначте мету та завдання блогу (обговорення новин бібліотеки, ведення бібліотечної школи, підвищення інформаційної грамотності тощо).

Ø Розподіліть сторінки блогу, окремо продумайте сторінку новин.

Ø Оберіть вдалу назву: просту й таку, щоб її було легко запам’ятати та впізнати.

Ø Подумайте про вашу цільову аудиторію: яких читачів ви хочете залучити?

Ø Зв’яжіть свій блог із сайтом вашої бібліотеки: створіть посилання для зв’язку вашого персонального бібліотечного блогу з головною сторінкою сайту бібліотеки.

Ø Будьте послідовні: коли ділитесь у блозі інформацією, пам’ятайте про загальну тему й предмет обговорення.

Ø Розглядайте свій блог як частину вашої роботи: блог – обмін ідеями та інструмент, який здатний залучити до бібліотеки нових користувачів.

Ø Вивчайте основи HTML: навіть якщо повідомлення для блогу форматуються автоматично, освоюйте потроху HTML – ви будете оригінальні й неповторні в дизайні та змісті.

Ø Чесно висловлюйте свою думку: читачам цікаві щирі висловлювання, їм не подобається відсутність розумної критики.

Ø Регулярно здійснюйте оновлення блогу (кілька разів на тиждень), своєчасно подавайте новини й цікаві для вас соціальні питання.

Якщо ви будете писати про бібліотеку, розміщуйте цю інформацію на сайті. Створивши гостьову книгу, ви завжди зможете отримати приємні чи не дуже дописи про статичний стан вашої бібліотеки.

Треба добре подумати, чи варто розміщувати важливу для сприйняття сайту інформацію за допомогою особливих технологій (Flash, Silverlight, JavaScript). Вони незамінні, коли треба надати сайту неповторності, індивідуальності та інтерактивності. Але ці технології реалізуються за допомогою додаткових опцій, які через погану якість Інтернет-з’єднання відвідувач у своєму браузері може відключити, а на деяких планшетах, зокрема лінійки іPad, їх взагалі немає. На сайті особливі технології застосовувати не варто. Розділи, новини, оголошення. Звичайний текст, ілюстрації, мінімум доречної анімації.

Бібліотекарю як особистості дуже потрібен блог. Здається, бібліотека – та сама, що була до вас і буде після. Але зараз в ній є ви та все відбувається з вами. Це – ваша робота та ваші ідеї, ваші будні, ваші перемоги та перспективи.

І ще одне – ваше ім’я. Якщо сайт має ім’я бібліотеки, то персональний блог можна з гордістю назвати блогом бібліотекаря, тобто вас.

І про очевидне. У разі зміни місця роботи сайт бібліотеки з собою не візьмеш. Адже так? Він разом із бібліотекою залишиться у вашому минулому, ви передасте «ключі» від нього як багатий і щирий подарунок своєму наступникові. Але ви не залишитеся ні з чим: зробите в блозі допис «Тепер працюю в іншій бібліотеці…» і продовжите роботу. В іншій бібліотеці, з іншим сайтом, та вже не з нуля.

Кiлькiсть переглядiв: 367