Універсальна десяткова класифікація

Матеріали семінару "Універсальна десяткова класифікація"

Постанова Кабінету Міністрів України № 177 від 22 березня 2017 року "Про припинення використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної десяткової класифікації"

Наказ МОН України від 26.06.2017 № 929 "Про впровадження Універсальної десяткової класифікації в практику роботи бібліотек"


22.03.2017 року Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову № 177 «Про припинення використання в Україні Бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної десяткової класифікації», відповідно до якої, для класифікації документів в установах та організаціях, запроваджується Універсальна десяткова класифікація як міжнародна класифікаційна система та припиняється використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації.До цього часу в Україні паралельно використовувалися дві класифікаційні системи: Універсальна десяткова класифікація (УДК) та Бібліотечно-бібліографічна класифікація (ББК), розроблена у 60-х роках минулого століття. УДК – міжнародна класифікаційна система, яку застосовують понад 130 країн світу.

Відповідальним за методичне забезпечення впровадження Універсальної десяткової класифікації визначено державну наукову установу «Книжкова палата України імені Івана Федорова».

Універсальна десяткова класифікація (УДК) є інтелектуальною власністю міжнародної некомерційної організації "Консорціум УДК" (УДКК) (UDC Consortium, UDCC), що знаходиться у Нідерландах [http://udcc.org/]. Консорціум УДК здійснює роботу з ведення, вдосконалення і розповсюдження системи УДК.

В Україні Книжкова палата України імені Івана Федорова володіє ексклюзивною ліцензією на переклад і видання УДК українською мовою, наданою власником міжнародної версії УДК Консорціуму УДК (УДКК).

Відповідно до Закону України «Про видавничу справу» від 5.06.1997 р. №318/97-ВР (Із змінами від 08.12.2016) Книжкова палата України здійснює державну бібліографічну реєстрацію та централізовану каталогізацію всіх без винятку видів видань, випущених в Україні, саме тому кожний примірник видання повинен містити вихідні відомості. Одним із елементів вихідних відомостей є класифікаційний індекс УДК, що дає змогу максимально точно відобразити зміст документа і забезпечити в подальшому його швидкий та легкий багатоаспектний пошук не лише в Україні, а й у світі, незалежно від мови, якоюдокумент було написано.

Індекси УДК визначаються за виданнями україномовних таблиць «Універсальної десяткової класифікації (УДК)», розроблення й актуалізацію яких здійснює Книжкова палата України відповідно ліцензії (ДСТУ 6096:2009 «Система стандартів з інформації, бібліотечної та видавничої справи. Універсальна десяткова класифікація. Структура, правила введення та індексування (ГОСТ 7.90-2007, MOD). Таблиці УДК призначені для систематизації документів, пошуку інформації та організації фондів документів з усіх галузей знань у бібліотеках.

Кiлькiсть переглядiв: 341