Вул. Потапенка

/Files/images/potap.jpgМикола Потапенко

Микола Семенович Потапенко (1913-1943) - учасник радянсько-фінської та Великої Вітчизняної війни. Герой Радянського Союзу (1943 р., нагороджений посмертно). Старший лейтенант сухопутних військ.
Микола Потапенко народився 19 грудня 1913 року в селі Андріївка Бердянського повіту Таврійської губернії Російської імперії (нині селище міського типу Бердянського району Запорізької області України) в сім'ї селянина Семена Івановича Потапенко. Українець. Закінчив шість класів загальноосвітньої школи і середню сільськогосподарську школу. Працював зоотехніком у колгоспі імені Івана Франка. У 1935-1937 роках проходив строкову службу в рядах Робітничо-селянської Червоної Армії. У 1939 році за часткову мобілізацію призивався в армію вдруге. Брав участь в Радянсько-фінській війні. Після її закінчення закінчив школу командирів взводів.
На фронтах Великої Вітчизняної війни лейтенант М.С. Потапенко з 1941 року. Пройшов шлях від командира взводу до командира роти. Кілька разів був поранений. З осені 1942 року старший лейтенант М.С. Потапенко воював на посаді командира стрілецької роти 615-го стрілецького полку 167-ї стрілецької дивізії 38-ї армії Воронезького фронту. Брав участь в оборонних боях на північ від Воронежа, в ході яких його рота неодноразово демонструвала зразки мужності і стійкості. Так, 19 вересня 1942 року в бою за село Каверьє Семилукського району Воронезької області в умовах безперервного бомбардування з повітря і лютих атак переважаючих сил противника рота Потапенка не відступила ні на крок, знищивши понад 100 німецьких солдат і офіцерів. Володіючи неабиякою фізичною силою, в період боїв під Воронежем Микола Семенович неодноразово ходив з розвідниками до німецьких позицій за контрольними полоненими. Під час однієї з таких вилазок в районі села Сурікови Виселкі він був важко поранений, після чого довго лікувався в госпіталі. Після лікування старший лейтенант М.С. Потапенко повернувся в свою частину.

Брав участь у Воронезько-Касторненській та Харківській операціях. У ході Курської битви 167-та стрілецька дивізія розташовувалася на правому фланзі Воронезького фронту і активно протидіяла німецьким дивізіям. Прорвавши німецьку оборону в районі села Велика Чернеччина, дивізія вийшла до річки Псьол навпроти міста Суми. 26 серпня 1943 року війська Воронезького фронту почали Сумсько-Прилуцьку фронтову операцію, в ході якої М.С. Потапенко брав участь у визволенні міст Суми та Ромни. Пройшовши з боями близько 300 кілометрів, рота Потапенка 24 вересня 1943 року форсувала Десну біля села Пухівка Броварського району Київської області Української РСР і вийшла до Дніпра навпроти села Нові Петрівці. 28 вересня старший лейтенант М.С. Потапенко зі своїми бійцями першим в полку на підручних засобах форсував Дніпро і захопив плацдарм на його правому березі північніше села Вишгород. При прориві Східного валу в критичний момент бою Микола Семенович особистим прикладом підняв роту в атаку. 29 вересня 1943 року старший лейтенант М.С. Потапенко загинув на північній околиці Вишгорода, підірвавшись на закладеному німцями фугасі. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 29 жовтня 1943 року старшому лейтенанту Потапенку Миколі Семеновичу було присвоєно звання Героя Радянського Союзу посмертно. Місце поховання М. С. Потапенка невідомо.

Кiлькiсть переглядiв: 418