Вул. Сидора Ковпака

/Files/images/kovp.jpgСидір Ковпак

Ковпак Сидір Артемович народився в селі Котельва (нині селище міського типу Полтавської області України) в бідній селянській родині. Сім'я була багатодітна, шестеро синів і 4 дочки. Строкову службу проходив у Саратові в Олександрівському полку, після служби працював там в Саратові, вантажником. Учасник Першої світової (службу проходив в 186-му піхотному Асландузському полку) та Громадянської воєн. Під час Першої світової війни воював на Південно-Західному фронті, учасник Брусилівського прориву. У квітні 1915 року у складі почесної варти його особисто нагородив Микола II Георгіївським хрестом. Загалом його нагороджено Георгіївськими хрестами III і IV ступенів та медалями «За хоробрість» («георгіївськими» медалями) III і IV ступенів.

Член РКП (б) з 1919 року. Під час Громадянської війни очолював місцевий партизанський загін, що боровся на Україні з німецькими окупантами разом із загонами О.Я. Пархоменка, потім був бійцем 25-ї Чапаєвської дивізії на Східному фронті, де роззброював козаків, брав участь у боях з арміями генералів А. І. Денікіна та Врангеля на Південному фронті.

У 1921 — 1926 рік — помічник повітового воєнкома, повітовий воєнком, воєнком Павлоградського округу Катеринославської губернії (з 1926 рік). Одночасно в 1925 -1926 р.р. - голова сільськогосподарської артілі в селі Вербки. З 1926 року - директор Павлоградського військово-кооперативного господарства, потім - голова сільськогосподарського кооперативу в Путивлі, з 1935 року - завідувач дорожнього відділу Путивльського райвиконкому, з 1937 року - голова Путивльського міськвиконкому Сумської області Української РСР.

Учасник Великої Вітчизняної війни з вересня 1941 року. Один з організаторів партизанського руху на Україні - командир Путивльського партизанського загону, а потім - з'єднання партизанських загонів Сумської області. Також до партизанського руху був причетний його брат, Семен Артемович.

У 1941–1942 роках з'єднання Ковпака здійснило рейди в тилу ворога по Сумській, Курській, Орловській і Брянській областях, в 1942–1943 роках — рейд із брянських лісів на Правобережну Україну по Гомельській, Пінській, Волинській, Рівненській, Житомирській і Київській областях; у 1943 році у – Карпатський рейд. Сумське партизанське з'єднання під командуванням Ковпака пройшло з боями по тилах німецьких військ більш як 10 тисяч кілометрів, розгромило гарнізони супротивника в 39 населених пунктах. Рейди Ковпака зіграли велику роль у розгортанні партизанського руху проти німецьких окупантів.

31 серпня 1942 року Ковпака особисто прийняв Сталін і Ворошилов у Москві, де разом з іншими партизанськими командирами Ковпак брав участь у нараді. Партизанському з'єднанню Ковпака поставлено завдання здійснити рейд за Дніпро, щоб розширити партизанську боротьбу на Правобережну Україну.

У квітні 1943 року С. А. Ковпаку було присвоєно військове звання «генерал-майор».

У січні 1944 року Сумське партизанське з'єднання перейменовано в 1-Українську партизанську дивізію імені С. А. Ковпака під командуванням П. П. Вершигори.

З 1944р. С. А. Ковпак - член Верховного Суду Української РСР, з 1947р. — заступник Голови Президії, а з 1967р. — член Президії ВР УРСР. Депутат НД СРСР 2-7 скликань.

Помер 11 грудня 1967 року. Поховано в Києві на Байковому кладовищі. Вул. Сидора Ковпака

Кiлькiсть переглядiв: 306